Koruma Memurluğuna Dair Merak Edilenler ve Cevapları! | SınavAktüel.Com - Türkiye`nin Sınav Rehberi
Ana Sayfa
Dolar : 2,6836 Euro : 2,9789 Bist : 81.880
Ana Sayfa >> Koruma Memurluğuna Dair Merak Edilenler ve Cevapları!09.09.2013 00:00

Koruma Memurluğuna Dair Merak Edilenler ve Cevapları!

Koruma Memurluğuna Dair Merak Edilenler ve Cevapları!


SinavAktuel.Com ekibimiz bu haberi koruma memuru adayları için araştırıp hazırladı.


Bu haber 1360 kez okundu. SinavAktuel.Com ekibimiz yapılacak koruma memurluğu alımlarına dair merak edilenleri sizler için soru cevap şeklinde hazırladı. On binlerce gencin iş imkanı için hayalini kurduğu alımlarla alakalı merak edilenlere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

1- Koruma memuru alımları kesinleşti mi?

İçişleri Bakanı Muammer Güler tarafından konuya ilişkin açıklama geçtiğimiz hafta kamuoyuna duyuruldu. Yapılan açıklamayla alımların yapılması kesinlik kazandı.

2- Koruma memuru alımları ne zaman yapılacak?

Alımların ne zaman yapılacağına dair kesin bir bilginin olmadığını öncelikle aktaralım. İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü koruma memuru taslak paketini meclise sunmak üzere hazırlamaya devam etmekte. Meclisten gereken onay çıkmadan alımlar gerçekleşemez. Bu açıdan değerlendireceğimizde 1 Ekim tarihinden önce alımların yapılmayacağı kesin durumda. Meclis`in açılmasına paralel olarak alımlar tahminimizce Kasım yada Aralık aylarında gerçekleşecek.

3- Kaç koruma memuru alımı olacak?

İçişleri Bakanı Muammer Güler`in yaptığı açıklama çerçevesinde baktığımızda ilk olarak 10.000 kişilik bir alım söz konusu. Toplamda ise alınması düşünülen rakam 30.000 dolaylarında. Yani yapılacak ilk alım 10.000 kişiyi kapsarken kalan 20.000 kişilik alımlar kısım kısım aralıklarla yapılacak.

4- Koruma memurları hangi statüye tabi olacaklar?

Koruma memurları yapılan taslak çalışmasına göre Emniyet Hizmetleri Sınıfına tabi olacaklar. Polislerle aynı statüde yer almayacak olsalar da polise yakın özlük haklarına sahip olacaklar.

5- Koruma memurları sözleşmeli olarak mı alınacak?

Emniyet Genel Müdürlüğünün hazırladığı alım paketine göre koruma memurları sözleşmeli olarak değil kadrolu olarak memuriyete başlayacaklar.

6- Koruma memurları hangi alanlarda nasıl istihdam edilecekler?

Koruma memurları şuan aktif olarak Polis`in hizmet verdiği çevre koruma görevini üstlenecek. Öncelikli alım planı çerçevesinde Polisin elinden çevre koruma görevi alınıp bu görev koruma memurlarına devredilecek. Bu kapsamda koruma memurları hastane, adliye, hükümet konakları, emniyet binaları gibi yerlerin korunmasında görevlendirilecekler.

7- Koruma memurları ne kadar bir ücret alacaklar?

Bu konu İçişleri ve maliye bakanlığının ortak olarak yürüteceği bir çalışmayı kapsamakta. Ancak şuan için görünen maaş 1800 ile 2.000 TL arasında olacak.

8- Koruma memur alımlarında hangi yaş sınırı esas alınacak?

Şuan için bu konu henüz kesinlik kazanmadı. Fakat basına sızan bilgilere baktığımızda başvuruda son yaş sınırı 28 olarak gözükmekte. En küçük müracaat yaş sınırının ise hala biçimlenmediğini ifade edelim. Müracaatta ilk yaş sınırının 18 ile 21 arasında olması beklenmekte.

9- Koruma memurluğu başvurularında adaylardan hangi eğitim seviyesi şartı aranacak?

İçişleri Bakanı Muammer Güler`in yapmış olduğu açıklama doğrultusunda başvuru için adaylardan lise mezunu olma şartı aranacak. Üniversite mezunları ya da üniversite öğrencileri de lise diplomalarıyla müracaatta bulunabilecek.

10- Koruma memuru alımlarında nasıl bir eleyici sistem düşünülüyor?

Bu konu şuana kadar bu alımlara dair basına sızmayan ender bilgiler arasında yer alıyor. Alımların nasıl gerçekleştirileceği hala belirsiz bir durumda. Fakat alımlarda ağırlıklı olarak yetenek sınavı yani mülakat tarzında bir eleme sisteminin uygulanması bekleniyor.

11- Koruma memurluğuna seçilecek adaylar nasıl bir eğitime tabi olacaklar?

Emniyet Genel Müdürlüğünün çalışmalarına göre memurluğa hak kazanan adaylar Polis Meslek Yüksek Okullarında 4 ay süreli bir teorik eğitime tabii olacaklar. Bu süre zarfında yatılı gerçekleştirilecek olan eğitimde adayların tüm masrafları ve iaşe bedelleri Devlet tarafından karşılanacak. Bu sürenin sonunda ise 2 ay süreli olarak adaylar stajyer olarak göreve başlayıp pratik eğitime geçecekler.

SınavAktüel.Com Özel Haber 

Bağlantı verecek şekilde Kaynak göstermeden yayınlayan yazılı ve görsel basın organlarına telif haklarınca hukuki yaptırım uygulanacaktır.


Etiketler: koruma memurları - koruma memur alımları - koruma memuru ne zaman alınacak - koruma memuru alım şartları - koruma memuru yaş şartı - koruma memuru eğitim şartı - egm - egm açıklama - sınav aktüel - aktüel - koruma memurları alımları hakkında bilgiler - koruma memuru alımları 2013

Diğer Gündem haberleri

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir


Hava Durumu

http://www.sinavaktuel.com/
*SınavAktüel.Com Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright 2013-2014 SınavAktüel.Com